| |
|
HÍRLEVÉL · HÍRLEVÉL · HÍRLEVÉL

Havonta friss hírek, hasznos információk a jog és a jogvédelem világából - nem csak ügyfeleinknek.
Legutóbbi hírlevelünkből
- Mítosz, vagy valóság: Lehet-e járdán parkolni büntetlenül?
- Állás nélkül: a munkanélküli segély szabályozása
Önt is érdekli?
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Korábbi hírleveleink »
|
Ügyfelünk írjaNagyon szépen köszönöm a pontos, ügyfélbarát intézkedését, amellyel a szükségben segítségemre volt munkatársaival együtt. További munkájukhoz sok sikert kívánok. Természetesen - úgy, mint eddig - népszerűsítem cégüket ügyfeleim körében. További levelek ügyfeleinktől »
|
|
|
Hatályos a távoltartás
2009. október 15.
A családon belüli erőszak áldozatainak védelmében hozott távoltartás jogintézményére vonatkozó jogszabály és végrehatási rendelete megannyi viszontagság után 2009. október 1. napján jogerős lett. Az intézkedés végleges formájáról beszámolunk friss hírünkben.
A jogszabály egyrészt megelőzni kívánja a hozzátartozók közötti erőszakot, amikor a bántalmazásnak még csupán veszélye áll fenn, másrészt folyamatos bántalmazás esetén igyekszik megakadályozni az erőszak folytatását is. Az egyes gyermekvédelmi, egészségügyi és közoktatási intézmények mellett az igazságügyi hatóságok, valamint társadalmi szervek, alapítványok is bejelenthetik az erőszak veszélyét, vagy a már megvalósult erőszak tényét. A távoltartás iránt azonban csak rendőrség vagy bíróság jogosult dönteni. Az intézkedés elrendelése szerint ideiglenes megelőző és megelőző távoltartást határoz meg a jogszabály.
A konkrét intézkedést akár azonnal foganatosítani lehet ideiglenes megelőző távoltartásként, legfeljebb 72 órára, amennyiben a rendőrség bejelentés alapján, vagy saját helyszíni intézkedése során észleli az erőszakot, vagy annak veszélyét. A rendőrség köteles a helyszínen lefolytatni a vizsgálatot, akár a résztvevők és a tanúk meghallgatásával. Ha megállapítható az intézkedés alkalmazhatósága, a döntést köteles a helyszínen meghozni, és az érintettekkel közölni. Ideiglenes távoltartáskor a rendőrség köteles hivatalból a megelőző távoltartás elrendelését is kezdeményezni a bíróságon.
A megelőző távoltartás tehát kötelezően megindul, ha előtte a rendőrség ideiglenest rendelt el, de a bántalmazott illetve közeli hozzátartozója is kezdeményezheti. Az elrendelés gyorsított bírósági eljárás keretében történik, a kérelem beadása után három napon belül a bíróságnak határoznia kell alkalmazásáról. A megelőző intézkedést legfeljebb 30 napra lehet elrendelni.
A rendőrségi és bírósági távoltartás határozat megsértése esetén végrehajtás nem alkalmazható, bár a rendőr intézkedhet, ha a távoltartás megszegését észleli. Szabálysértési törvényünk szerint, aki a távoltartás szabályait megszegi, elzárással vagy 150.000 Ft pénzbírsággal sújtható. A bejelentés miatt helyszínre érkező rendőr így szabálysértés elkövetésén éri tetten a távoltartásra kötelezetett, aminek akár kényszerintézkedéssel is véget vethet. Az elzárást vagy pénzbírságot azonban csak bíróság állapíthatja meg.
dr. Vizi András
« Hírarchívum |
|
D.A.S. tanulmányok
Lépjen be ügyfélazonosítójával és töltse le, vagy regisztráljon, és elküldjük Önnek a kért tanulmányokat! Kattintson ide a részletes listához »
Ízelítő tanulmányainkból:
Földrengés károk - 2011. február
Magyarország nem kimondottan földrengések által sújtott terület. Szerencsénkre... Azonban a közelmúltban mégis nagyobb erejű földrengés rázta meg az országot, melynek epicentruma Oroszlánynál volt. A földrengés főleg Oroszlány, Vértessomló, Környe és Várgesztes településeken okozott jelentősebb károkat. A legnagyobb károk különösen az ingatlanokban következtek be.
Jogi tájékoztató a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak - 2010. október
A múlt héten bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa hatalmas áldozatokat követelt. Tanulmányunkban szeretnénk segíteni mindazoknak, akik nem tudják, hogy az őket ért kár után milyen lehetőségeik vannak. A tanulmányban kitérünk arra, hogy hogyan, és kivel szemben érvényesíthetik kártérítési igényeiket, milyen lehetőségeik vannak, amennyiben rendelkeznek biztosítással, illetve mit tehetnek, ha nem volt szerződésük biztosító társasággal. Javaslatot teszünk arra is, hogy melyek legyenek az első lépések a károk felmérése során.
A lopás büntetőjogi értelmezése - 2010. szeptember
|
|
|