| |
|
HÍRLEVÉL · HÍRLEVÉL · HÍRLEVÉL

Havonta friss hírek, hasznos információk a jog és a jogvédelem világából - nem csak ügyfeleinknek.
Legutóbbi hírlevelünkből
- Mítosz, vagy valóság: Lehet-e járdán parkolni büntetlenül?
- Állás nélkül: a munkanélküli segély szabályozása
Önt is érdekli?
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Korábbi hírleveleink »
|
Ügyfelünk írjaCsaládunk egyik autóját a 18 éves gyermekem vezeti. A gyermek tapasztalata alapján, amióta D.A.S.- matrica van a szélvédőre ragasztva, a nappali és éjszakai igazoltatások - érzése szerint - zökkenőmentesebbek, mint a korábbi időszakokban. További levelek ügyfeleinktől »
|
|
|
Személyi igazolvány már újszülötteknek is
2009. augusztus 13.
Ez idáig magyar állampolgárként csak az rendelkezhetett személyi igazolvánnyal, aki 14. életévet betöltötte. A személyazonosító igazolvány kiadásáról és nyilvántartásáról szóló kormányrendelet módosítását követően 2009. július elejétől már a Magyarországon született, magyar állampolgár újszülöttek számára is igényelhető a személyazonosító igazolvány. Az igazolvány kiváltása könnyebbséget jelenthet a későbbiekben egyrészt az utazásokhoz - amelyhez eddig ki kellett váltani részükre az útlevelet -, másrészt az iskolai beiratkozáshoz, melyhez nem kell majd születési anyakönyvi kivonat, elég lesz a személyi igazolvány is. Az Európai Uniós csatlakozás napjától az Unió tagállamaiba a magyar állampolgárok személyazonosító igazolvánnyal is utazhatnak. Továbbá Unión kívül, Horvátországba és Svájcba utazhatunk az új típusú kártya formájú személyazonossági igazolvánnyal, így a módosításnak megfelelően már a 14 éven aluliakat is átengedik a határon, amennyiben rendelkeznek ilyen típusú igazolvánnyal.
Az okmány kikérésének menete nagyon egyszerű. Főszabály szerint személyazonosító igazolványt bármely okmányirodában lehet igényelni, de személyes megjelenésre van hozzá szükség. A szükséges kérelmet szintén az okmányiroda állítja ki, és egy időben igazolványképet is készít. A főszabály alól kivételt jelentenek az újszülöttek, számukra egyszerűbb az eljárás. Esetükben nincs szükség személyes megjelenésre, a kérelmet az újszülött törvényes képviselője terjesztheti elő. A kérelmet a kórház az anyakönyvi bejelentéssel egyidejűleg továbbítja az illetékes anyakönyvvezetőnek, aki aztán továbbküldi az igényt az okmányiroda részére. A kérelemhez elegendő igazolványkép csatolása. A kérelmet a törvényes képviselő írja alá. További könnyebbség, hogy az eljárás részükre illetékmentes. Az újszülött törvényes képviselője azt is kérheti, hogy feltűntessék nevét és telefonszámát az újszülött hatósági igazolványán (lakcímkártyáján), szükség esetére.
dr. Horváth Viktória
« Hírarchívum |
|
D.A.S. tanulmányok
Lépjen be ügyfélazonosítójával és töltse le, vagy regisztráljon, és elküldjük Önnek a kért tanulmányokat! Kattintson ide a részletes listához »
Ízelítő tanulmányainkból:
Földrengés károk - 2011. február
Magyarország nem kimondottan földrengések által sújtott terület. Szerencsénkre... Azonban a közelmúltban mégis nagyobb erejű földrengés rázta meg az országot, melynek epicentruma Oroszlánynál volt. A földrengés főleg Oroszlány, Vértessomló, Környe és Várgesztes településeken okozott jelentősebb károkat. A legnagyobb károk különösen az ingatlanokban következtek be.
Jogi tájékoztató a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak - 2010. október
A múlt héten bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa hatalmas áldozatokat követelt. Tanulmányunkban szeretnénk segíteni mindazoknak, akik nem tudják, hogy az őket ért kár után milyen lehetőségeik vannak. A tanulmányban kitérünk arra, hogy hogyan, és kivel szemben érvényesíthetik kártérítési igényeiket, milyen lehetőségeik vannak, amennyiben rendelkeznek biztosítással, illetve mit tehetnek, ha nem volt szerződésük biztosító társasággal. Javaslatot teszünk arra is, hogy melyek legyenek az első lépések a károk felmérése során.
A lopás büntetőjogi értelmezése - 2010. szeptember
|
|
|